فهرست ثبت نام  0

درباره دوره

عکس دوره
 • عنوان دوره :
 • مدت دوره :
 • طول دوره : روز
 • مهلت ثبت نام :
 • قیمت اصلی :
 • قیمت قابل پرداخت :
 • ظرفیت دوره :

    

آموزش مجازی ICDL

وقتي از آموزش مهارت‌هاي کار با کامپيوتر صحبت مي‌کنيم، منظورمان هفت مهارت اصلي ICDL است. ICDL، سرواژه عبارت International Computer Driving License است که معناي لغوي آن به زبان فارسي، "گواهينامه بين‌المللي کار با کامپيوتر" است و هفت حوزه کاري مختلف يا هفت مهارت را شامل مي‌شود.

 مؤسسه دانش و فناوري بامداد با آدرس دامنه نيمکت آنلاين، داراي مجوز برگزاري اين دوره آموزشي (در کنار دوره های آموزشي ديگر فناوري اطلاعات) به شيوه آموزش مجازي از سازمان مديريت و برنامه ريزي کشور است و گواهينامه پايان دوره حاضر مورد تاييد سازمان مذکور خواهد بود.

مدرک دوره آموزش مجازي ICDL مؤسسه دانش و فناوري بامداد قابل ارائه به سازمان هاي دولتي و بخش خصوصي است.

موسسه دانش و فناوري بامداد دارنده مجوز ارايه مدرک ICDL از سازمان اداري استخدامي کشور است.

وقتي کامپيوتر براي اولين بار پا به دنياي آدمي گذاشت، بسياري از کارها را ساده‌تر کرد ولي کار با يک کامپيوتر، کار هر کسي نبود. برنامه‌هاي کامپيوتري، رابط گرافيکي کاربر (سيستم عامل گرافيکي) نداشتند و کوچکترين کارها بايد با اجراي فرامين متني انجام مي‌شد.

مثلاً وقتي يک صفحه نامه را تايپ مي‌کرديد و مي‌خواستيد يک کار ساده مثل تهيه نسخه چاپي آن را انجام دهيد، بايد فرمان مربوطه را در خط فرمان تايپ مي‌کرديد.

معدود کساني بودند که از سر کنجکاوي يا علاقه، وارد عرصه کار با کامپيوتر مي‌شدند و وقتي حسابي در اين حوزه، پيشرفت مي‌کردند، به عنوان متخصص کامپيوتر شناخته مي‌شدند و فرصت‌هاي شغلي خوبي هم نصيبشان مي‌شد..

آموزش ICDL - کار با کامپيوتر و ويندوز

مي‌دانيد کامپيوترها با چه هدفي ساخته شدند وهدف اصلي سازندگان کامپيوتر چه بود؟ درست است، ساده‌تر کردن کارها. پس منطقي نيست که کار با ابزاري که براي ساده‌تر کردن کارها ساخته شده، تا اين حد دشوار باشد. بنابراين، سازندگان کامپيوترها، تمرکز خود را روي ساده‌تر کردن کار با کامپيوترها معطوف کردند و رابط گرافيکي کاربر يا Graphic User Interface را ساختند.

به اين ترتيب، براي چاپ يک سند متني تايپ شده، اشاره‌گري را که با يک وسيله جادويي به نام ماوس حرکت داده مي‌شد، روي تصويري که عکس يک چاپگر داخل آن نمايش داده شده بود قرار مي‌داديد و کليک مي‌کرديد. فرامين متني کنار گذاشته شد و به جاي آن اين کليک ماوس بود که فرامين را اجرا مي‌کرد. مي‌خواهي متنت بزرگتر شود؟ اينجا کليک کن. مي‌خواهي متنت راست‌چين شود؟ اين‌جا.

اين طوري کار با کامپيوتر، واقعاً ساده‌تر شده بود ولي ترس مردم از اين وسيله جادويي هنوز از بين نرفته بود. تا اين که گوشي‌هاي موبايل و تلفن‌هاي هوشمند وارد عرصه زندگي روزمره مردمان شدند. تلفن‌هاي هوشمند نيز از رابط گرافيکي بهره مي‌برند و اين باعث سهولت کاربري آن‌ها مي‌شود.

اما گستره وسيع کاربري اين‌ گوشي‌ها در ميان مردم، وحشتي را که پيش از اين از کاربري يک سيستم کامپيوتري در ميان مردم وجود داشت، تا حد زيادي تقليل داد و اين، کار اساتيد و مدرسان کامپيوتر را تا حد زيادي آسان کرد. ضمن اين که استاندارد سازي دوره‌هاي آموزش مهارت‌هاي کامپيوتري باعث شد، مسير يادگيري مهارت‌هاي کار با کامپيوتر، از گذشته بسيار هموارتر و قابل دسترس‌تر شود.

اما اين روزها اين تصور پيش آمده که کامپيوتر و کاربري آن به هيچ نوع آموزشي نياز ندارد و وقتي صحبت از ICDL و يادگيري مهارت کار با کامپيوتر به ميان مي‌آيد، بعضي‌ها عارشان مي‌آيد بگويند، نمي‌توانند با کامپيوتر کار کنند.

اين قبيل افراد، حاضرند کارهاي عمومي خود را به صورت دستي انجام دهند ولي سر کلاس آموزش کامپيوتر ننشينند. حاضرند هزينه کنند و براي کارهاي کامپيوتري خود يک کارمند استخدام کنند ولي خودشان سر کلاس کامپيوتر حاضر نشوند.

خوب، وجود اين قبيل افراد، فرصتي براي انسان‌هاي متواضع و واقع‌بين است تا گوي سبقت را از بقيه بربايند و با حضور در دوره‌هاي آموزش کامپيوتر، چند گام جلوتر از بقيه حرکت کنند.

آموزش ورد

همه ما گاهي با اسناد متني سر و کار پيدا مي‌کنيم و وقتي از يک سند متني حرف مي‌زنيم، منظورمان چند پاراگراف متني ساده است. همان چند پاراگراف متني ساده، ده‌ها ويژگي و خصيصه دارند که با کمک آن‌ها مي‌توان به جذابيت و اثربخشي متن مورد نظر افزود.

از جمله اين ويژگي‌ها مي‌توان به اين موارد اشاره کرد: فونت (شکل ظاهري) متن، سايز متن، ترازبندي متن، تورفتگي متن، شکسته بودن متن، ضخامت متن، فاصله بين سطور متني، فاصله بين کلمات، فاصله بين حروف، فاصله بين پاراگراف‌ها، حاشيه‌ و زمينه متن و ويژگي‌هاي ديگري که همگي آن‌ها در کنار هم، يک متن زيبا و اثرگذار را توليد مي‌کنند.

مهارت سوم ICDL يا واژه‌پردازي، به استفاده از ويژگي‌هايي اختصاص دارد که دانستن آن‌ها به شما کمک مي‌کند، متن خود را به اثربخش‌ترين شکل ممکن، قالب‌بندي کنيد.

آموزش اکسل

مهارت چهارم ICDL، به برنامه اکسل مي‌پردازد که امکان تعامل با جداول و داده‌ها را در اختيار کاربر خود قرار مي‌دهد. در اکسل مي‌توانيد هر نوع داده‌اي را که در زندگي روزمره خود با آن‌ها سر و کار داريد، وارد نموده و انواع و اقسام محاسبات مفيد را روي آن‌ها انجام دهيد. در آموزش مهارت چهارم ICDL، اصول کار با نرم‌افزار صفحه‌گسترده اکسل را فرا خواهيد گرفت.

آموزش اکسس

نقش پايگاه‌هاي داده در زندگي شهروندان امروزي بسيار قابل تأمل و مهم است. پايگاه داده، در واقع سيستم يا سامانه‌اي هوشمند است که مي‌تواند انواع مختلف داده‌ها را در جداول مختلف نگهداري کرده و بين آن‌ها ارتباط منطقي برقرار کند. آموزش مهارت پنجم ICDL، به نحوه کار با پايگاه‌هاي داده مي‌پردازد.

آموزش پاورپوينت

ارائه نمايش از طريق نرم‌افزار PowerPoint يکي ديگر از مهارت‌هاييست که در دوره‌هاي جذاب و بسيار مفرح ICDL به آن‌ها پرداخته مي‌شود. اگر در گذشته به طريقي با فضاهاي آموزشي سر و کار داشته‌ايد، حتماً اسلايدهايي را که يک مدرس به مخاطبان خود عرضه مي‌کند، ديده‌ايد. مهارت ششم ICDL به نحوه ساخت اين اسلايدها اختصاص دارد.

آموزش کار با اينترنت

و در نهايت، در آخرين مهارت ICDL به دنياي اعجاب انگيز و جذاب اينترنت گام مي‌نهيم و تکنيک‌ها و مهارت‌هاي مربوط به نحوه کسب اطلاعات از اينترنت و شيوه‌هاي مختلف برقراري ارتباط از طريق اينترنت را آموزش خواهيد ديد.

حال که برايمان محرز شد که شرکت در دوره‌هاي آموزشي کاربري کامپيوتر يا همان ICDL براي همگان يک ضرورت است، بگذاريد به نکته مهمي اشاره کنم:

ببينيد دوستان، سرفصل‌هاي آموزشي يک دوره عمومي نظير ICDL، به گونه‌اي طراحي مي‌شود که حداقل‌هاي ضروري مورد نياز هر فرد را پوشش دهد. بنابراين، ممکن است شما در يکي از دو گروه زير، قرار داشته باشيد:

گروه اول راجع به تمام يا بخشي از مهارت‌هاي ICDL هيچ ادعايي ندارند ولي گروه دوم، مدعي تسلط کامل بر تمام مهارت‌هاي ICDL هستند.

دانستن تمام مواردي که در سرفصل‌هاي دوره ICDL ذکر شده، ضروريست و اگر فکر مي‌کنيد در گروه اول قرار داريد (به آموزش تمام يا بخشي از مهارت‌هاي ICDL نياز داريد)، مي‌توانيد به انتخاب خودتان در تمام يا بخشي از دوره‌هاي ICDL شرکت کنيد.

 

اما اگر ادعاي تسلط کامل بر تمام مهارت‌هاي ICDL را داريد، براي اثبات اين ادعاي خود، نياز به مدرک داريد و مدارک بين المللي ICDL، اثباتي بر اين ادعاي شما خواهند بود. در اين صورت، دو راه پيش روي شماست:

 1. بدون شرکت در کلاس‌هاي دوره، در آزمون‌هاي ICDL شرکت کنيد و مدرک بگيريد.
 2. ابتدا در کلاس‌هاي دوره شرکت کنيد و پس از آن، مدرک بگيريد.

انتخاب يکي از اين دو راه، به خودتان بستگي دارد و براي انجام يک انتخاب منطقي، اين نکات، حائز اهميت است:

 • از خودتان به عنوان يک کاربر کامپيوتر، تا چه حد انتظار داريد؟
 • هدفتان از اخذ مدارک ICDL چيست؟

بعضي از کاربران کامپيوتر، در درک الگوريتم‌ها و شيوه عملکرد يک سيستم کامپيوتري تسلط کافي دارند و اين تسلط به آن‌ها امکان مي‌دهد که با به کارگيري تکنيک سعي و خطا، تمام يا بخشي از عملکرد يک برنامه کاربردي (مثلاً اکسل) را درک کنند.

اگر فکر مي‌کنيد جزء این گروه هستيد، بايد يادآوري کنم که نکاتي که در يک کلاس درس آموزشي ارائه مي‌شود، با سعي و خطا قابل درک نيست (يا حداقل، به سختي قابل درک است). لذا شرکت در کلاس‌هاي آموزش ICDL براي شما نيز خالي از فايده نخواهد بود..

ساختار دوره

نظرات

شما چه فکر می کنید؟
آنچه کاربران نظر داده اند ...
×
فراموشی رمز عبور

جهت دریافت رمز عبور خود از طریق پیامک شماره ملی خود را به همراه شماره موبایلی که با آن ثبت نام نموده اید را وارد نمایید.